Bu haber 31 Temmuz 2013, Çarşamba 11:54 tarihinde eklendi. 5941 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gaziler emlak vergisi öder mi?

Emlak vergisi muafiyetleri kapsamına gaziler giriyor mu? Gaziler emlak vergisi öder mi? Gibi sorularınızın yanıtı ve emlak vergisi muafiyetleri ile ilgili kanunda yer alan yasal hükümler
Gaziler emlak vergisi öder mi?

Gaziler emlak vergisi öder mi?

Emlak vergisi muafiyetleri ile ilgili yasal hükümler 1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında 8. maddede yer alıyor. Söz konusu madde kapsamında alanı 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olma koşulu bulunuyor. Buna göre gaziler emlak vergisi öder mi, diyorsanız hemen yanıtlayalım.

 

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu madde 8:

(Değişik: 8/1/2002-4736/4 md.) Bina vergisinin oranı meskenlerde binde bir, diğer binalarda ise binde ikidir. Bu oranlar, 5216 sayılı Kanunun uygulandığı büyük şehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde % 100 artırımlı uygulanır. Bakanlar Kurulu, vergi oranlarını yarısına kadar indirmeye veya üç katına kadar artırmaya yetkilidir.

 

(Değişik ikinci fıkra: 30/7/2003-4962/15 md.) Bakanlar Kurulu, kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup onsekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²’yi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar indirmeye yetkilidir. Bu hüküm, yukarıda belirtilenlerin tek meskene hisse ile sahip olmaları halinde hisselerine ait kısım hakkında da uygulanır. Muayyen zamanda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler hakkında bu hüküm uygulanmaz. Geliri olmadığını belgelemenin usul ve esaslarını belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.

 

Yeni inşa edilen bina veya binaların vergisi, arsasının (veya arsa payının) vergisinden az olamaz. (Ek cümle: 30/7/2003-4962/15 md.) Bu hüküm binaların inşalarının sona erdiği yılı takip eden bütçe yılından itibaren dört yıl uygulanır. 

 

Yukarıda yer alan hükümlere göre gaziler, Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olması halinde intifa hakkına sahip olunması hali de dahil emlak vergisi ödemekten muaf tutuluyor.

 

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com

 

 

 
Yazdır Paylaş
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım