Bu haber 30 Haziran 2013, Pazar 02:01 tarihinde eklendi. 22169 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yasadan önce iş başvurusu yapıldıysa

Yasa tasarısının 44. maddesine baktığımızda "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce ek 1 inci maddeye göre yapılan başvurular başvuru tarihindeki mevzuat hükümlerine göre sonuçlandırılır." hükmü bulunmaktadır.
Yasadan önce iş başvurusu yapıldıysa
Yasa tasarısının 44. madde hükmü çerçevesinde yasa yürürlüğe girmeden önce iş başvurusu yapıldıysa, o tarihteki mevzuata göre sonuçlandırılması, yeni yasa değişikliği kapsamında tekrar müracaat edilemeyeceği anlamına mı gelmektedir? Ya da feragat hakkı verilmese bile örneğin yaş haddi 45'e çekilmesine rağmen halen iş başvurusunda bulunan yetimlerden amcaları memuriyet yaş haddini aşmadığından 65 yaş) hak sahibi olmadıkları mı söylenecektir? 

 

Burada kura sistemine tabi olmama açısından eski mevzuat hükümlerinin uygulanması olumlu gibi görünse de, 65 yaş koşulunun o tarihteki mevzuatta aranıyor olması sıkıntı oluşturacaktır. Yani yasa değişikliğinden önceki mevzuata göre iş başvurusu olumsuz sonuçlanan bir kişinin yeni yasaya göre iş başvurusu olumlu sonuçlanabileceğinden bu hususta mağduriyete neden olmayacak bir düzenleme yapılması zaruridir.

Yazdır Paylaş
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım