Bu haber 10 Haziran 2013, Pazartesi 13:37 tarihinde eklendi. 3900 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emeklinin zam hesabı tamam

TAKVİM, Temmuz zammını bekleyen emekli ve memura yol gösteriyor. Zam, 5 aylık enflasyona göre % 3.21 olacak; Haziran verilerine bağlı olarak artabilecek
Emeklinin zam hesabı tamam
Sayıları 10.4 milyonu bulan SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileri ile 2.7 milyon memur Temmuz zammına kilitlendi. İlk 5 aylık enflasyon, artışın yüzde 3.21 olacağını gösteriyor. Ancak zammın kesin oranı Temmuz başında açıklanacak Haziran enflasyonuna göre netleşecek. Memur ve memur emeklilerinin maaşı Temmuz'da en azyüzde 3 artacak. Buna ilave olarak, ilk 6 aylık enflasyonyüzde 3'ü aşarsa bir de enflasyon farkı maaşlara yansıtılacak. Şu an en düşük memur emeklisi maaşı bin 86 lira. Enflasyon farkı olmadan, sadece yüzde 3 zamla yapılan hesaplamaya göre, en düşük memur emeklisi maaşı Temmuz'da, bin 119 lira olacak. 

BİN 121 LİRAYA ÇIKACAK 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılının ilk 5 ayındagerçekleşen TÜFE artış oranını ise yüzde 3.21 olarak açıkladı. Bu da memur ve memur emeklisine, Temmuzayında enflasyon farkı ödenmesi ihtimalini güçlendirdi. Mayıs ayı itibarıyla yüzde 0.21 gibi bir enflasyon zammına hak kazanan, kamu çalışanı ve emeklilerinin ne kadar zam olacağı ise, Haziran ayı TÜFE artış oranıyla netleşecek. Ancak Mayıs ayındaki rakamlara göre enflasyon farkını yüzde 0.21'den hesaplarsak,Temmuz'da en düşük memur emeklisi maaşı yüzde 3.21artacak. Bu hesapla maaşlara 35 lira zam yapılacak. En düşük memur emeklisi maaşı bin 86 liradan bin 121 liraya çıkacak. 

GÖZLER HAZİRAN ENFLASYONUNDA
SSK 
ve Bağ-Kur emeklileri de Temmuz'da ilk 6 aylık enflasyon kadar zam alacak. 5 aylık enflasyon verilerine göre bu emeklilerin zammı yüzde 3.21 olacak. Temmuz başında açıklanacak Haziran enflasyonuna göre alacakları zammın oranı kesinleşecek. Haziran'da çıkacak enflasyona göre emeklilerin zam oranı daha da artabilecek. ÖZLEM KAMER TERCANLI

Kaynak:http://www.takvim.com.tr/Ekonomi/2013/06/10/emeklinin-zam-hesabi-tamam

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım