Bu haber 08 Haziran 2013, Cumartesi 00:08 tarihinde eklendi. 3165 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şeref Aylığı kimlere ne oranda bağlanmaktadır?

Şeref aylığı kimlere bağlanır?
Şeref Aylığı kimlere ne oranda bağlanmaktadır?
1.) 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında, milli mücadeleye iştirak eden ve bu sebeple kendilerine İstiklal Madalyası verilmiş bulunan Türk vatandaşları ile 1950 yılında Türk Tugayının Kore'ye ayak bastığı Ekim ayında başlamak ve 1953 yılı Pan-Munjon Ateşkes Anlaşmasına kadar Kore'de fiilen savaşa katılmış olan Türk Vatandaşlarına ve 1974 yılında Temmuz 1 inci ve Ağustos 2 nci Barış Harekatına Kıbrıs'ta fiilen görev alarak katılmış olan Türk Vatandaşlarına, hayatta bulundukları sürece, vatani hizmet tertibinden 5750 gösterge rakamının her yıl Bütçe Kanunu ile tespit edilen memur maaş katsayısı ile çarpılmasından bulunacak miktarda aylık bağlanır. Hak sahibinin ölümü halinde bu aylık dul eşe % 75 oranında bağlanır, ancak dul eşin tekrar evlenmesi halinde kesilir. Vatani hizmet tertibinden bağlanan aylıklar hiç bir suretle haczedilemez.
 
 
2.) Yukarıda belirtilenlerden herhangi bir geliri ya da sosyal güvencesi olmayanlar için, bir işte de çalışmadığını belgelemek suretiyle yazılı talepte bulunan hak sahiplerinin aylıkları ise taleplerinin Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının kayıtlarına geçtiği tarihi takip eden aydan geçerli olmak üzere ve bu durumları devam ettiği müddetçe 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan 30 günlük net asgari ücret tutarı (dul eşler için bu tutarın % 75'i) esas alınarak ödenir.
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
ramazan KAN - 2013-06-11 00:18:16 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
çok kıymetli arkadaşlar benim yaptığım yorumu İKİ arkadaşım beğenmemiş neden beğenmediklerini çok merak ettim....ne eksiğimiz ne yanlışımız varsa lütfen yazarlarsa çok memnun olacağım...benim yaptığım tek yorum var neden başka arkadaşlarımız yorum yapmıyor...ondan sonrada bizi unuttular bizi adam yerine koymuyorlar diye dert yanıyoruz dertlerimizi söylemezsek kim bize ilgi gösterecek.. BURADAN ÖZELLİKLE HAMİT YILDIZ KARDEŞİME HERKESİN HUZURUNDA TEŞEKKÜR EDİYORUM... sağolsun onun sürekli bizleri hatırlatması sayesinde sesimiz çıkıyor...kimselere haksızlık etmek istemem bu konuda biz KIBRIS VE KORE GAZİLERİNİ unutmayan bizim sesimizi duyuran BÜTÜN KAHRAMAN VATAN EVLATLARINA SELAM OLSUN...SAYGI VE SEVGİLERİMLE...MUH. GAZİ...

22 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

ramazan KAN - 2013-06-08 09:51:29 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
ben KIBRIS GAZİSİyimve ssk emeklisiyim çaılıştım çoluğuma çocuğuma baktım devletime vergimi verdim üzerime düşen vatandaşlık görevlerimi yerinegetirmenin cezasını ödüyoruz...zaten bu güzel ülkemin hangi konuda adaleti var.BİZİM MAAŞIMIZIN ADI ŞEREF AYLIĞI ben daha az maaş alıyorum az şereflimi oluyorum adı üzerinde ŞEREF AYLIĞI şeref aylığı bölünürmü ancak türkiyede böyle oluyor.elime geçen 468 TL istiyorlarsa onuda vermesinler ben cepheye giderken HİÇ KARŞILIK BEKLEMEDİM DÖNÜNCE GAZİ MAAŞI ALIRIM DİYE HİÇ DÜŞÜNMEDİM BEN BU GÜZEL VATANI HİÇ KARŞILIK BEKLEMEDEN SEVDİM GEREKİRSE CANIMI SEVE SEVE VERİRİM ben ve benim durumumdaki arkadaşlarımın maaşını meclisteki çok çalışan gecesini gündüzüne katanişlerine geldiğinde bir saat içinde kendileri için yasalar çıkartan kahraman vekillerimiz alsın zaten bizim maaşlarımız bazı kesimlere DERT OLUYOR HERKESTE RAHATLAMIŞ OLUR biz GAZİLER VE ŞEHİT AİLELERİNE ÖDENEN PARALAR EKONOMİMİZİ ÇÖKERTİYOR VERİLMEZSE ÜLKEMİZ EKONOMİK OLARAK DÜZELİR ...nedemek istediğimizi anlamak isteyenler anlar anlamak istemeyen zaten anlamaz...SAYGILARIMLA..

34 kişi beğendi 2 kişi beğenmedi

Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım