Bu haber 16 Nisan 2013, Salı 19:56 tarihinde eklendi. 14592 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan'dan Müjde

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şehit yakınları ve gaziler ile terör mağduru siviller için yeni düzenleme müjdesi verdi.
Başbakan'dan Müjde
İşte Başbakan'ın Konuşması

 

              Başbakan'dan Asker Ailelerine Müjde

Videoyu İzlemek İçin TIKLAYIN

Başbakan Erdoğan, çözüm süreci başladığı andan itibaren, üzerinde hassasiyetle durdukları ve her fırsatta da hassasiyetlerini tekrar tekrar ifade ettikleri bir konu olduğunu söyledi.

Bu süreçte şehitlerin hatırasına asla gölge düşürmeyeceklerini, şehit yakınlarının, gazilerin başını asla öne eğdirmeyeceklerini belirten Erdoğan, "Şehitlerimiz nasıl ki bizim kutup yıldızlarımızsa, onların aileleri de bizlere emanetidir. Biz şehit yakınlarının, gazilerimizin ne kadar hassas, ne kadar duygu yüklü bir iklim içinde olduklarını biliyoruz. Muhalefetin sıkça yaptığı gibi o hassasiyeti istismar etmiyor, o duygu yüklü iklimi çirkin bir şekilde kullanmak gibi bir çıkarcılığa asla tevessül etmiyoruz" dedi.

Erdoğan, 10 yılı aşkın süre boyunca, şehit yakınlarına ve gazilere hak ettikleri değeri vermek, emanete en iyi şekilde sahip çıkmak için çok sayıda düzenleme yaptıklarını bildirdi. Geçen yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı kurduklarını dile getiren Erdoğan, 43 ayrı mevzuata dağılmış şehit yakınları ve gazileri ile ilgili düzenlemeleri gözden geçirdiklerini söyledi. Erdoğan, şehit yakınları ve gaziler ile görüşmeler yaparak,, onlardan gelen talepleri dikkatle ele alarak, geçen yılın temmuz ayında bir dizi düzenlemeyi kanunlaştırdıklarını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, 12 Şubat 2013 tarihli grup toplantısında şehit yakınları ve gaziler ile 65 yaşın üzerindeki yaşlılar ve engelliler için önemli düzenlemelerin müjdesini vererek çalışmaları başlattıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"İhtiyaçları, talepleri, imkanları gözden geçirerek, şehit yakınları ve gazilerimiz için yeni bir düzenlemeyi de bugünden itibaren başlatıyoruz. Bu düzenleme ile bilhassa vazife ve harp malullerine sağlanan hakların kapsamını da genişletiyoruz. 12 Şubat'ta grup toplantımızda açıkladığımız düzenlemeleri maalesef CHP Genel Başkanı anlayamamış ve haftalarca gaf üstüne gaf yapmıştır. Meseleyi tam olarak idrak edemediği, inceleme zahmetine katlanmadığı için, bizi var olan hakları tekrar vermekle itham etmiştir. Kendisine yapılan düzenlemeleri iyi incelemesini, anlamasını ve bir zahmet anlayarak açıklama yapmasını tavsiye ediyorum. Gerçi böyle bir şeye de girmez, böyle bir derdi yok, zaten o çark sıfatını onun için koydular, boşuna değil.

Terörle mücadele sırasında şehit olanların yakınları ile malul gazilerimizin kendilerinin birer istihdam hakkı bulunuyor. Temmuz ayında yaptığımız düzenlemeyle bu kapsamdaki şehit yakınlarına verilen istihdam hakkını biliyorsunuz ikiye çıkardık. Şimdi ise vazife ve harp malulü kapsamında olan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına iki, malul olanlara ise bir istihdam hakkı getiriyoruz. Böylece silah altında iken veya asayiş ve güvenlik hizmeti sırasında hayatını kaybedenlerin yakınlarını veya malul olan evlatlarımızın yararlanacağı istihdam imkanını eşitlemiş olduk. Ayrıca vazife malullüğü kapsamında bulunan, diğer kamu görevlilerine de bir istihdam hakkı getiriyoruz, bu yoktu. Buna ek olarak, terör mağduru sivil vatandaşlardan hayatını kaybedenlerin yakınlarına veya malul olanlara da bir istihdam hakkı getiriyoruz. Ayrıca bunlardan sosyal güvencesi olanların da maaş hakkından yararlanmasına imkan sağlıyoruz.

Örneğin Güngören saldırısında hayatını kaybeden kardeşlerimizin yakınlarına veya malul olanlara bir istihdam hakkı geliyor, aynı şekilde Bingöl'deki kardeşimize böyle bir hak geliyor. Bu vatandaşlarımız sosyal güvencesi olsun ya da olmasın, ayırım yapılmaksızın maaş hakkına kavuşuyor. Vazife ve harp malullüğü kapsamında olup, daha önce istihdam hakkı bulunmayanlara istihdam hakkı tanıyoruz. Örneğin Afyonkarahisar'daki o talihsiz patlamada şehit olan askerlerimizin yakınlarına, sadece maaş veriliyordu şimdi maaş artı iki istihdam hakkını bu düzenleme ile o şehit yakınlarımızın yakınlarına getiriyoruz."
    
"Bu düzenlemeler ahde vefa göstermenin gereğidir"
    
Başbakan Erdoğan, daha önce Terörle Mücadele Kanunu kapsamında olanlar ile asayiş ve güvenlik hizmeti sırasında hayatını kaybeden veya malul olanlara tanınmış olan sanal intibak suretiyle maaş artış imkanını şimdi tüm vazife malullerine sağlayacaklarını belirtti.

Vazife malullüğü kapsamında ek ödeme ile eğitim-öğretim yardımı alamayanlar olduğunu belirten Erdoğan, "Şimdi yeni düzenlemeyle, vazife malullüğü kapsamında ek ödeme ile eğitim-öğretim yardımını bu kardeşlerimiz için de tesis ediyoruz" dedi.

Erdoğan, şehit yakını ve gazilerden su ve elektrik ücretlerinden indirim imkanından yararlanamayanların tamamı, artık bu haktan yararlanma imkanına kavuşacaklarını ifade ederek, ayırım yapmadan tüm şehit yakını ve gazileri bu kapsama aldıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, vazife ve harp malulü kapsamında olup, faizsiz konut kredisinden yararlanamayanlara da faizsiz konut kredisi imkanı getirdiklerini bildirerek, bu çerçevede hak sahiplerinin 73 bin TL, 20 yıl vadeli faizsiz konut kredisi kullanabileceklerini kaydetti.
    
Muhtaç asker ailesine ayda 250 lira
    

Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"1942 yılında çıkarılan bir kanunla, oğul askerde olan muhtaç ailelere belediye ve köy bütçelerinden yardım yapılması şartı getirilmişti. Ancak bu kanun amacı doğrultusunda işletilemedi, bir standart ve süreklilik de ne yazık ki sağlanamadı. Kimi belediyeler bu yardımı yaparken, kimi belediyeler yapmadı veya yapamadı. Köylerde zaten bu imkan hiç kullanılmadı. Şimdi yapacağımız yeni düzenlemeyle, evladı askerde olan, kendisi de ihtiyaç sahibi olan ailelere, çocuğu askerde olduğu süre boyunca düzenli olarak ayda 250 TL ödemeye başlıyoruz. Bir aile düşünün, çocuk askere gidiyor, aile belirlenen kriterlere göre yoksulluk içinde. Düzenlemeyi yaptığımız andan itibaren, bu aileler başvurduklarında ayda 250 lirayı annenin ya da evli ise eşinin hesabını yatırıyoruz. Belediyelerin yardım yapması yolunu da açık bırakıyoruz, ayrıca belediyeler yapacaksa yapsın o bizi ilgilendirmiyor.

Son olarak, bu yeni düzenleme ile 65 yaşını aşmış muhtaç vatandaşlarımıza ve muhtaç engellilerimize yönelik maaş uygulamasının kapsamını da belli kriterler çerçevesinde genişletiyoruz. Tüm bu düzenlemelerin, bize emanet olan şehit yakınlarımıza, gazilerimize, kendilerine hürmetle bağlı olduğumuz yaşlılarımıza hayır olmasını diliyorum. Bu düzenlemeler emanete sahip çıkmanın, ahde vefa göstermenin gereğidir. Her bir hakkın şehit yakınlarımız, gazilerimiz ve yaşlılarımız için, annelerinin ak sütü gibi helaldir."

 

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
gazi oglu - 2013-06-08 23:56:40 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
sayın baskanım benim babamda kıbrıs gazisi bizler neden bu haklardan faydalanamıyoruz.babamız lanetmı etsin yani o günlere ser sefalet gecen günlere.bizlerede iş hakkı verise ne olur yani

0 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

muratdas - 2013-06-01 15:12:24 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
sn .:başbakan bademki bu hakları cıkarıyor neden feragat hakkından vazgecesen şu hakları veririz diyorlar bizler tazminatları hak edenleriz neden AYİM kanunlarını degiştirmiyor bu hükümet

0 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

yasin - 2013-04-30 16:42:55 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et


arkadaşlar şimdi benim babamda kıbrıs gasizi bize bu hak yokmu yani babamda malul gazilerden biri kıbrasta oda vardı oda gazi ol şimdi bu istihdam hakkı bize verilemdi anlamdım ne olruusn cevap yazın Editörün Notu: Malesef kıbrıs gazileri bu haklardan yararlanamıyor....1 kişi beğendi 2 kişi beğenmedi

nil - 2013-04-26 10:28:09 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
burdan yetkililere sesleniyorum ikinci iş imkanından lütfen terör mağdurlarıda yararlansın

6 kişi beğendi 2 kişi beğenmedi

gökhan - 2013-04-25 21:51:06 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
ne zaman yürürlükten geçer bilen varmı arkadaşlar 3 yıldır bunu bekliyorum

4 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

nilüfer sağlam - 2013-04-22 20:30:21 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
amcamın oğlu terorle mucadele sırasında sehit(bekar) olmustur.1.iş hakkını abisi kullandı.2.iş hakkını diger kardesı ,babası,annesi kullanmak istemıyorlar. bu 2.iş hakkını amca kızına devredebilirler mi

2 kişi beğendi 1 kişi beğenmedi

efeuygunlar - 2013-04-22 14:51:21 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
hamit abi senden allah razı olsun bi güneş gibi dogdun sehit aileleri üzerine ne yazacagımı bile bilmiyorum çok saol iyiki varsın

7 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

YUSUF - 2013-04-21 20:36:49 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Arkadaşlar ordu vazife malulleri olarak bize verilecek iş hakkını kullandığımızda şimdiki aldığımız vazife malullugu maaşındamı yoksa alacagımız maaştamı kesinti olacak ve bu kesinti oranı ne kadar.... bu konu hakkında bilği verilseniz memnun olurum... umarım yapılanlar geçte olsa bütün ordu vazife malulu arkadaşlarımıza hayırlı olur...

7 kişi beğendi 1 kişi beğenmedi

mehmet - 2013-04-20 21:52:14 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Bu ülkede neden ayrım yapılıyor. Gazi ve şehitlerimiz bu ülke için canlarını feda etmeye kalkmışlardır. Muharip ve malül gazi arasındaki farklar dağlar kadar nasıl bir ülkede yaşıyoruz...

5 kişi beğendi 4 kişi beğenmedi

ömer... - 2013-04-19 11:05:59 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
TEŞEKKÜRLER DEVLETİM,TEŞEKKÜRLER HÜKUMETİM,TEŞEKKÜRLER MURAT SAN VE DİĞER EMEĞİ GEÇEN ARKADAŞLARA kaybolan yaşama umudumuzu tekrar bizlere verdiğiniz için

20 kişi beğendi 3 kişi beğenmedi

gazi murat - 2013-04-19 10:06:01 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et


Sayın editör yazılarımda hakaret yok fakat görüyorum ki birilerini rahatsız etmiş yorumlarımı kaldırmakla yazdıklarımın nekadar haklı ve doğru olduğunu onaylamış bulunuyorsunuz. Bizler Çanakkale şehitleri ve gazilerinden onlar kadar fedakar hiç kimse olamaz.Sonra ki gerçek gazileriz naylon gazi değiliz. Bu yazımlada rahatsız ettiysem şimdiden özür. Editörün Notu : Öncelikle özürdileriz site sunucusunu değiştirdiğimiz için 1 Hafta içinde girilen bazı haberler ve yorumlar eski sunucuda kaldığı için görünmüyor.8 kişi beğendi 2 kişi beğenmedi

Orhan - 2013-04-19 10:03:22 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
İnşallah Başbakanın açıklamaları geçen sene de oldugu gibi meclisin tatile girecegi son güne kalmadan kanunlaşır.Çünkü herkes ümitlendi ve bekleyişe geçti.Bunu Aile Bakanlıgı uzatmadan yasalaştırılırsa tüm vazife malullerinin zedelenen sevgi ve saygısını kaznır.

16 kişi beğendi 1 kişi beğenmedi

gazi kadir - 2013-04-18 22:09:56 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
bu akp hükümeti ve başbakan güneydoğu gazilerinden hoşlanmadığı için on yıllık iktidarında olduğu gibi bundan sonrada Güneydoğu Gazileri ile ilgili hiçbir düzenleme yapmayacaktır çünkü Güneydoğu Gazileri konuşuyor gerçeği halka anlatıyor

10 kişi beğendi 14 kişi beğenmedi

vatan için can verenler - 2013-04-18 19:40:02 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
ısparta'dan selamlar tüm vazife malulü arkadaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun genel merkez ve şubeler çalışmıyor yan gelip yatıyorlar ama şu bir gerçekki bu tasarının çıkmasında emeği geçen tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler olmaz denilen şeylerden birşeyler çıkarmak çok büyük emek ister yüreğinize sağlık dostlar

22 kişi beğendi 1 kişi beğenmedi

terör gazisi - 2013-04-18 14:27:19 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
teröristle çatıştık gazi olduk diye mi bize hiçbirşey yok. birtane iyileştirme yansımadı tarafıma. ''bu kadar çok şey yapılırken bizim için.'' yargılamadılar bari şükür.

12 kişi beğendi 15 kişi beğenmedi

Gazi Fatih - 2013-04-17 23:24:16 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Ensonhaber sitesinde uluderede kaçakçılık yaparken ve terörsit olduğu ıspatlanan 34 kişinin yakınına 1 iş hakkı tanınacağı yazıyor. Ben gaziyim , 1 iş hakkım var , bu habere bakarsak o terörist ve kaçakçı onunda 1 iş hakkı var ,ben gaziyim 18 bin TL ayağım için ödendi , o kaçakçı terörist 123 bin TL yi anasının aksütü gibi verdiler . BEn bundan sonrası için farklı düşünceler içine giriyorum .

19 kişi beğendi 4 kişi beğenmedi

mehmet binici - 2013-04-17 22:08:36 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
malül sayılmayan gaziler için yine bir şey çıkmadı batsın bu olmayan adalet sivillere bile yeni haklar veriliyor bizlere verilmiyor pes yani

16 kişi beğendi 2 kişi beğenmedi

mehmet emin KARA - 2013-04-17 13:51:14 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
YAPMAYIN ARKADAŞLAR V. MALÜLLERİ VE GAZİLERİN KADERİ AYNI ÇEKTİĞİMİZ SIKINTILAR KARŞILAŞTIĞIMIZ GÜÇLÜKLER.BABA PARASI İLE ASKERLİĞİ BANKALARDA YAPANLARI NE ÇABUK UNUTTUNUZ.BİZLERİN ORTAK NOKTASI GARİBAN AİLELERDEN SEÇİLDİK KİMİMİZ TERÖR BÖLGESİNDE ARAÇLA ŞARAMPOLE KİMİMİZ SİLAH KULLANMASINI BİLMEYEN Bİ ARKADAŞININ YÜZÜNDEN KİMİMİZ BÖLÜCÜLERİN KURŞUNLARINDAN HASTANELERE HAPSEDİLDİK YILLARCA..İÇTEN İÇE BU ÇEKEMEMEZLİK NE DİYE?

23 kişi beğendi 1 kişi beğenmedi

Gazikızı - 2013-04-16 22:54:25 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Sayın başbakanımız yine ayırdı gazileri !! Bir tane de kıbrıs gazisi çocugu işe alında ne kaybeder hükümet çok merak ediyorum ! Benim babam 1974 te çatır çatır savaşırken ölmeyi göze aldı bu vatan için ölmeyi !!! Nerde adalet ...

25 kişi beğendi 4 kişi beğenmedi

murat - 2013-04-16 22:09:34 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
bu kanunların nezman itibariyle yürürlüğe gececegini bana bilgi verirseniz sevinirim ben ordu vazife malülüyüm

25 kişi beğendi 1 kişi beğenmedi

Gazi - 2013-04-16 21:13:05 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Sayın Başbakan birkez daha beni yanıltmadı , İyiki ESKİ hükümetler bize değer vermiş ,yaşam standartlarımızı iyleştirme gayreti içinde bulunmuşlar. AKP döneminde terörle mücadele eden Gazilerin hakları eridi .

36 kişi beğendi 28 kişi beğenmedi

Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım