Bu haber 03 Nisan 2013, Çarşamba 14:51 tarihinde eklendi. 3902 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

61. Madde Uygulanmalı

Rafet KELEŞ'in 61. Madde Uygulanmalı Başlıklı Köşe yazısı....
61. Madde Uygulanmalı
 

X. SOSYAL GÜVENLİK HAKLARI  

            A. SOSYAL GÜVENLİK HAKKI  
            Madde 60-Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir. 

            Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar. 

            B. SOSYAL GÜVENLİK BAKIMINDAN ÖZEL OLARAK KORUNMASI GEREKENLER  
            Madde 61-Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malül ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar. 

            Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır. 

            Yaşlılar, Devletçe korunur.Yaşlılara Devlet yardımı ve sağlanacak diğer haklar ve kolaylıklar kanunla düzenlenir. 

            Devlet, korunmaya muhtaç çocukların topluma kazandırılması için her türlü tedbiri alır. 

            Bu amaçlarla gerekli teşkilat ve tesisleri kurar veya kurdurur. 

    

   Yukarıda yazan metin Anayasa'dan alıntıdır.Gayet açık olmasına rağmen,yasa uygulanmadığı için,yukarıdaki madde kapsamına girenler yıllardır mağduriyet yaşıyorlar. Bu mağduriyetleri gidermek içinde,3713-2330-6353 numaralı yasalar çıkmıştır. 

 

    Peki bu yeni yapılan yasalar sorunları çözdü mü ? Hayır. Çünkü her çıkan yasa,sadece belli kanun maddelerinden yararlananları kapsadığı için,bu kanun maddesi dışında kalanların mağduriyetleri devam ediyor. 

 

  Örnek verecek olursak,Ordu Vazife Şehit ve Malülleri,operasyon haricindeki olaylardan dolayı hayatını kaybettiği veya sakat kaldıkları için,5434 Sayılı Emekli Sandığı kanununa tabii tutuluyorlar. Dolayısıyla Tazminat,İş,Konut Kredisi başta olmak üzere bir çok haktan mahrum kalıyorlar. Buna rağmen her "YENİ" diye yapılan  kanun 3713 ve 2330 sayılı kanun kapsamında olanları kapsıyor,dolayısıyla 5434'e tabi olanlar,bu "YENİ" kanunlarda kapsam dışında kalıyorlar. 

 

   Ben kendimden örnek vermek istiyorum. Henüz 20 yaşımda Devletim bana dediki "Vatan borcun var gel" ,salak gibi kalktım gittim,G.doğuya yolladı,"savaş benim için,gerekirse öl" dedi. Savaştımda,ama ölemedim,vuruldum sakat kaldım,ölü bir ayakla yaşamaya mahkum edildim. Gazimiyim,HAYIR,çünkü beni vuran silahı Terörist değil,Uzman çavuş tutuyordu.Devletimin kanunları kısaca şunu diyor : "Ölmen,sakat kalman önemli değil,seni kimin vurup,sakat bıraktığı önemli,sakat bırakan terörist olsaydı tazminat,iş,konut kredisi verirdim ama şimdi vermem diyor,niye diyorum,"masraf olur" diyor.

 

Ben sakat kaldım,ya kaza sonucu hayatını kaybedenler,ya onların geride bıraktıkları,evli olanlar,çocukları olanlar ? Birde onları düşünün,kendinizi onların yerine koyun. Gencecik yaşında ufacık çocuklarıyla,ortada kalan dul kadınları düşünsenize,o çocuklarla ne yaparlar,nasıl hayatlarını devam ettirirler,hiç düşündüğünüz oldu mu ?

Devlet düşünüyor,bu gibi olayları yaşayanlara Devlet önerdiği çözüm şu : Sizin olayınız ..... kanun kapsamına girmediği için,hak sahibi değilsiniz. Hak sahibi olmak istiyorsanız mahkeme yolu açık,gidin dava açın. Türkçesi şu : Kanunu koyan benim,olayınız operasyon esnasında olmadığı için size hak filan veremeyiz,mahkemeyede gitseniz hiçbirşey alamazsınız,Devlete boşuna masraf oluyorsunuz,kısaca sürünün,ne haliniz varsa görün. Kendisi için ölen veya sakat kalanlara Devletin yapacağı muamele böylemi olmalı ?

 

Bugün dikkatimi çeken birşeyi paylaşmak istiyorum sizlerle."T.B.M.M Genel Kurulunda,Gündem dışı üçüncü sözü, İstanbul surlarının bakımsızlık sorunu hakkında Mardin Milletvekili Erol DORA aldı."

Bu notu Twitter'da okudum,Mardin'in,G.Doğunun,bizlerin bu kadar sorunu varken,Mardin Milletvekili İSTANBUL'un surlarının bakımsızlığından rahatsız olmuş.Bunun yorumunuda sizlere bırakıyorum  

 

Sonuç olarak kanunlar T.B.M.M.'den çıkıyor.Allah,bu kanunları yapanlara VİCDAN,MERHAMET,GÖRMEK İÇİN GÖZ,HİSSETMEK İÇİN RUH versin. Belki o zaman bizim gibileri fark ederlerde,bir düzenleme yaparlar.

 

SAYGILARIMLA

 

RAFET KELEŞ

 

 
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Rafet Keleş - 2013-04-05 15:46:11 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Bu site ne benim şahsımın,ne de ORDU VAZIFE MALÜLLERİNİN.Burası Şehit,Gazi,Ordu Vazife Şehit ve Malüllerinin sorunlarını paylaştığı bir platform. Sen kağıt üzerinde kalan,uygulanmayan,hayata geçirilmeyen haklarını burdan dile getirdinde yayınlanmadımı ? Ben Ordu Vazife Malülüyüm ve benim gibi olanların sorunlarını biliyorum ve yazıyorum en azından bu camianın sorunlarının farkındayım.Bu camiada sorun yaşayan herkesede ayrım yapmadan destek oluyorum.Sizlerin haklarınızın kağıt üzerinde olmasının,hayata geçirelememesinin sorumlusu Ordu Vazife Malüllerimi ? Ordu Vazife Malülleri hak isterken 3713 veya2330 dan kesin bize verinmi diyorlar ? Senin Ordu Vazife Malülleriyle ne gubi bir sorunun var açıkça söyle bilelim.3713 rütbelileri,2330 ise er ve erbaşları kapsar.Sizlerinde yaşadığı sorunlar varsa eksikler varsa yaz burada yayinlansin bizde sizlere destek olalım.

16 kişi beğendi 3 kişi beğenmedi

gazi murat - 2013-04-05 09:03:53 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Tazminat aldım şuanki parayla 10.000 tl'yi geçmez. Çatışmada olduğu halde sırf eriz diye kimlik kartında 3713 değil 2330 yazar. Sizde benim kadar iyi biliyorsunuz ki bir çok haklar kağıt üzerinde özel okulların ve dersanelerin kontenjanları ne hikmetse hep dolu olur. Yani bir çok hak kağıt üzerinde kalıyor. Artı çatışmadaki yaralananla diğer malüller aynı maaşı alıyor dediğimde herşey maaş mı diyorsun. bu site vazife malüllerine aitse ben bir daha kullanmayım kardeş huzurunuzu kaçırdım herhalde.

3 kişi beğendi 12 kişi beğenmedi

Rafet Keleş - 2013-04-04 18:58:00 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Ayrica erlerle rütbeliler arasindaki farki daha önceki yazilarimda görebilirsin.Sırf bu yüzden rütbeli- er ayrimi yaptigim bile soylendi,bu yüzden beni çok sevdiklerinide söyleyemem.Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar,ben 10.köye geleli çok oldu

16 kişi beğendi 4 kişi beğenmedi

Rafet Keleş - 2013-04-04 18:52:23 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
3713 ve 2330 sayili kanuna tabi isen söylermisin tazminat aldinmi,konut kredisi kullanma hakkin varmi,işe yerleştirilme hakkin varmi,çocuklarını (özel dahil) istedigin okulda okutma hakkin varmi,(kullaniyorsan) protezinin parasini Devletmi karşıladı ? Sende biliyorsunki 3713 ve 2330 terörle mücadele kanunu. Ordu vazife Şehitleri ve Malülleri ise 5434 sayılı kanundan yararlandırılıyor.Yukarida yazdiklarimin hicbirinden 5434 sy.kanuna tabii olanlar yararlanamiyor.Yani 5434'lüler,sizin beğenmeyip eksik bulduğunuz hiçbir haktan yararlanamiyor.Yeni diye yutturulan kanunlarda yeni bir şey yok,bende biliyorum ve bunuda daha önce yazdım ama bunun sorumlusu ben degilim.Bunun hesabını soracaksan Kanun yapılırken,Devletin muhatap aldığı Türkiye Harp malülü gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Merkezine sormalısın.HAK DEMEK SADECE MAAŞ DEMEK DEĞIL.rn rn

18 kişi beğendi 4 kişi beğenmedi

gazi murat - 2013-04-04 09:18:49 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Yazıyı yazarken lütfen biraz araştır Rafet kardeş, her çıkan kanunun 3713 ve 2330 dakilere diyorsun da yeni ne çıktı onu söylede bilelim. Sizlerle bizler aynı maaşı almıyormuyuz. Alıyoruz bir şeyler yazacaksan biz er gazileride düşünüp yazın san ki sizle bizler arasında uçurum varmış gibi bahsediyorsun, rütbelilerle erler arasında uçurum var onu niye görüp dillendirmiyorsunuz.

4 kişi beğendi 19 kişi beğenmedi

Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım