Bu haber 24 Şubat 2013, Pazar 20:49 tarihinde eklendi. 2253 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ayvalık Rehabilitasyon Merkezinde Ropörtaj

Sitemiz köşe yazarlarından Gazi P.ÇVŞ. Aşkın Polat'ın Gazi Ali Uykulu ile yapmış olduğu röportajı.
Ayvalık Rehabilitasyon Merkezinde Ropörtaj
 

Bize kendinizi tanıtır mısınız; Adım Ali UYKULU 1974 Mersin doğumluyum 1996 yılında Hakkari ili Şemdinli ilçesi otluca komando tugayında askerlik görevini yaparken pkk terör örgütü ile girilen silahlı çatışmada yaralandım. Yaklaşık 2 sene süren tedaviler sonucu 5 operasyon geçirdim ve emekli sandığı tarafından 1997 de % 48 rapor alarak 5. derece olarak emekli edildim. Evliyim 3 çocuk babasıyı . Geçirdiğim ameliyatlardan dolayı çalışamıyorum iş hakkımı eşime verdim.

 

Sizi üzen bir olay oldu mu; Eşim belediye otobüsüne binerken otobüs şoförü babanızın otobüsümü kartınızı gösterip geçiyorsunuz demiş, bu olay sonucunda eşim ilgili kuruma dilekçe yazarak şikayetçi oldu. Soruşturma açılacaktı ama şoför daha sonra kendi geldi özür diledi ders olsun diye affetmeyecektik ama araya hatırlı dostlarımızı soktu bizde dilekçeyi geri çektik tabi bu olay ders oldu bizde bir daha böyle bir şeyle karşılaşmadık.

 

Şehit Aileleri ve Gazilerle ilgili dernekler hakkında düşünceleriniz nelerdir; Dernekler in çalışmalarından memnun değilim. Derneklerin görevi sadece şehit ailesini ve gaziyi yemeğe götürmek değildir. Bizim kanuni haklarımızla ilgilenmiyorlar yapılan yanlışlıklarla ilgili herhangi bir eleştiri veya protesto yapılmıyor dertlerimizi dinlemiyorlar ve ilgili yerlere iletmiyorlar. Ben kanuni haklarımı diğer gazi arkadaşlarımdan ve Gazi haber, Şehit Gazi haber ve Gaziler haber adlı sitelerden öğreniyorum başta siz olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederim.

 

Camianız için yeni çıkan yasalarla ilgili ne düşünüyorsunuz; 2012 yılı Haziran ayında çıkan yasalar yetersiz Şehit aileleri için 2. İş hakkı çıktı ama feragat hakkı denen bir sorun var Pozitif ayrımcılıktan bahsediyorlar ama bu hak gazilere çıkmadı. Sadece çocuklarımıza serbest seyahat kartı çıktığını söylediler ama buda yönetmelik yayınlanmadı diye SGK kartları vermiyor bekliyoruz. Sözde maaşlarımıza 320 TL. zam gelecekti maalesef 14 TL zam aldık.

 

Son olarak ne söylemek istersiniz; Hükümet yetkililerinden ricam bizimle ilgili yanlış beyanlarda bulunmamalarıdır, medyada 320 TL. maaş zammından bahsedildi komşularımız ve akrabalarımız bile “ooo ne güzel zam aldınız” diyorlar, insanlar yanlış yönlendiriliyor, bizler iyi temsil edilmiyoruz, çektiğimiz sıkıntılardan bahseden yok koşamıyorum ve yürümekte zorlanıyorum. Kanuni haklar çıkartılırken adaletli olunmasını istiyorum maaşlarımızın en azından sözleşmeli er maaşı kadar olmasını istiyorum. Yıllar önce verilen haklar yeni çıkartılmış gibi lanse edilip bizi kullanmasınlar. Bedelli askerlik yasası çıkartılırken şehit aileleri ve gazilere burada toplanan paradan dağıtacağız dediler bizi kullandılar maalesef yine kandırıldık kime güvenelim. Mehmetçik vakfının da 5. Ve 6. Derece de maaş alan bizleri de düşünerek yardımlarını arttırmasını ayrıca gazi olduktan sonra doğan çocuklarımıza da eğitim yardımı vermesini bekliyorum.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Güneydoğu gazisi - 2013-02-24 21:24:10 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Evet Gazi kardeşim doğru söylemiş dernekler Şehit aileleri ve Gazilerin sorunları ile ilgileniyor demiş çok doğru örnek verecek olursam,iki yıldır bir çok Dernek yetkilisine ilettim,Astsubay M.Y.O da okuyan çocuğuma S.G.K keyfi bir uygulama sonucunda öğrenim Yardımını ödemiyor ama bu okulla aynı şartlara sahip Polis Koleji,Askeri Lise,Polis Akademisi ve Harp Okulunda okuyan çocuklarımız alıyor diye bir çok dernek yetkilisine ilettim ama reklamlarla davul zurnayla Dernek Başkanı olanlar bile yetkililere ilettikleri talep dosyalarında bu sorunun adından dahi bahsedilmiyor,Asstubay M.Y.O da okuyan Gazi çocuklarının öğrenim yardımını alamadıklarını yetkililere iletmeyipte o Dernek Başkanı ne iş yapacak,bu durumu sorun olarak görmeyen ve yetkililere iletmeyen Dernek Başkanıda kusura bakmasın o koltukta bir dakika oturmasın,Geçen yıl bu konuyu görüştüğü S.G.K daki yetkili bu konuyu ancak Dernekler bastırırsa çözülür dedi çünkü Polis Akademisinda okuyanlarada öğrenim yardımı ödenmiyordu geçen yın emniyet şehit gazi derneklerinin bastırması sonucunda Polis Akademisinde okuyanlara öğrenim yardımı ödenmeye başiladı dedi,Dernek Başkanlığı siyaset yapma yeri veya bir kaç kişiyle şahsi işlerinin takip edildiği yerler değildir saygılarımla

8 kişi beğendi 1 kişi beğenmedi

Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım