Bu haber 14 Ocak 2013, Pazartesi 21:48 tarihinde eklendi. 2821 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bedelliden Sosyal Devlete Destek…

Gazi Murat NARİNÇ'in Bedelliden Sosyal Devlete Destek… Başlıklı yazısını sizler için yayınlıyoruz.
Bedelliden Sosyal Devlete Destek…
 

Geçtiğimiz yılın başında her fakir ve Müslüman Türk gencinin ellerine kınalar yakılarak ve omuzlara alınarak gönderildiği ve aynı zamanda Peygamber ocağı diye bakılan asker ocağına yeni bir ivme kazandırıldı. Askerlik sadece fakirler için peygamber ocağı oldu, parası olan için ise çıkarılan bedelli askerlik yasasıyla Peygamber ocağı söylemi sadece sözde kaldı.

 

Çıkarılan bu yasa ile 30.000 TL ödeyen otuz yaşını aşmış (Zenginlerin) herkesin bu bedeli ödemesi halinde askerlikten muaf tutulacağını gelirinin ise şehit aileleri, gazilere dağıtılacağını açıkladı. Tabi bu da doğal olarak referandumda Anayasa’ya eklenen “harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malül ve gaziler için eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz” maddesini de göz önünde bulunduran şehit aileleri, gaziler ve ordu vazife malullerinde büyük bir beklenti oluşturdu.

 

Şehit aileleri ve gaziler altı ay bedelliden gelecek gelirin toplanmasını büyük bir sabırsızlıkla bekledi. Bu arada üç Temmuz 2011’de 6353 sayılı yasa çıkarıldı. Bu yasa şehit ailelerine ikinci işin yanı sıra birçok yetersiz yeni düzenlemeyi içeriyordu. Bu yasa yandaş medyada öylesine yer buldu ve abartıldı ki adeta Şehit ailelerine ve gazilere dünyalar verilmiş gibi kamu oyuna lanse edildi.

 

6353 sayılı yasa Şehit aileleri, gaziler ve ordu vazife malullerinin isteklerine cevap vermedi ama bedelli askerlikten elde edilecek gelirin başka amaçlarda kullanılması için kamufle oldu. Bedelli yasası maalesef yine bizlerin ismi kullanılarak çıkarıldı ve toplanacak gelirin ise kendi amaçlarına cevap verebilmesi için üç yıllık bir takvime yayılarak uygulamaya başlandı.

 

Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı açıklamış olduğu uygulama takviminde Sosyal devlet olmanın getirmiş olduğu bütün yükümlülükleri bedelliden elde edilen gelirle karşılayacağını açıkladı.

 

-Sanırım bedelli askerlik çıkmadan önce biz sosyal devlet değildik.

-Sanırım bir kez daha kullanıldık

-Sanırım tepkimizi yeterince gösteremedik ve kullanılmayı biraz da biz hak ettik!!

 

 

 

Murat NARİNÇ

Güneydoğu Gazisi

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
alp - 2013-01-14 23:04:52 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
ARKADAŞLAR BAKANLIĞA BİMER ÜZERİNDEN BEDELLİ KONUSUNDA YAPMIŞ OLDUĞUM RESMİ MÜRACATIMA BUGÜN İTİBARİ İLE VERİLEN RESMİ YANIT AŞAĞIDADIRrn**************************rnSayın KIZILTÜRK; Bedelli Askerlik Kanunu ile toplanan fonun ne şekilde harcanacağına ilişkin 30.12.2012 tarihli ve 28513 sayılı Resmi Gazete'de yönetmelik yayınlanmış olup; bilgi edinme başvurunuza konu bedelli askerlik fonundan şehit yakınları ve gazilere nakdi yardım yapılıp yapılmayacağı ile ilgili henüz net bir karar bulunmamaktadır.rnrnBilgi edinmenizi rica eder, iyi günler dileriz.rnrnrnAile ve Sosyal Politikalar BakanlığırnŞehit Yakınları ve Gaziler Dairesi BaşkanlığırnEskişehiryolu Söğütözü mah.2177 Sok. 10/A Çankaya/ANKARA rnTel: 0 (312) 705 52 00 Fax: 0 (312) 705 52 40rn

13 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

alp - 2013-01-14 23:03:06 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
DEĞERLİ ARKADAŞLARIM BAKANLIĞA BİMER ÜZERİNDEN YAPMIŞ OLDUĞU BEDELLİ KONUSUNDA BAKANLIĞIN BUGÜN İTİBARİ İLE TARAFIMA VERMİŞ OLDUĞU RESMİ YANIT AŞAĞIDA EKTEDİRrn**********************rnrnSayın KIZILTÜRK; Bedelli Askerlik Kanunu ile toplanan fonun ne şekilde harcanacağına ilişkin 30.12.2012 tarihli ve 28513 sayılı Resmi Gazete'de yönetmelik yayınlanmış olup; bilgi edinme başvurunuza konu bedelli askerlik fonundan şehit yakınları ve gazilere nakdi yardım yapılıp yapılmayacağı ile ilgili henüz net bir karar bulunmamaktadır.rnrnBilgi edinmenizi rica eder, iyi günler dileriz.rnrnrnAile ve Sosyal Politikalar BakanlığırnŞehit Yakınları ve Gaziler Dairesi BaşkanlığırnEskişehiryolu Söğütözü mah.2177 Sok. 10/A Çankaya/ANKARA rnTel: 0 (312) 705 52 00 Fax: 0 (312) 705 52 40rn

12 kişi beğendi 1 kişi beğenmedi

alp - 2013-01-14 22:07:27 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
İŞTE ŞEHİT VE GAZİLERDE BÖYLE Bİ BEKLENTİNİN OLUŞTUĞUNU ÜLKEYİ YÖNETTİĞNİ ZANNEDEN SÖZDE İKTİDAR İSTEDİĞİ DESTEĞİ ALDIKTAN SONRA SÖYLEDİKLERİNİ UNUTTU ÇIKARILAN TIRIVIRI YASA ZATEN GEÇMİŞTE BULUNAN YASALARIN SADECE İSMİ ŞEKLİ DEĞİŞMİŞ OLANIDIR KANUN MECLİSE GELDİĞİ ZAMAN HAYAL KRAN BAZI ARKADAŞLAR DERYİ GÖRMEDEN SIVADILAR PAÇALARI SAYAN BAKANIM SEN ÇOK YAŞA SAYIN FATMA ŞAHİN SANA ÇOK MİNNET TARIZ GECESİNİ GÜNDÜZÜNE KATIP SON DAKİKADA ŞEHİT VE GAZİLERİN HAKLARINI GASP EDEN BİR YASA MECLİSTEN GEÇİRDİĞİN İÇİN NE OLDU SONUÇ KOCAMAN BİR HÜSRAN PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK BU İMRALI AÇILIMI DEVAM EDİYOR HÜKÜMET YAPILAN YAQZILAN TÜM TEPKİLERİ TAKİP EDİYOR ŞİMDİLİK ŞEHİT VE GAZİLERLE DİREK HÜKÜMET OLARAK RESMİ BİR İLETİŞİM KURMUYOR SADECE YANDAŞLARI VE KIÇ YALAYICILARI ARACILIĞI İLE MESAJ GÖNDERİYOR TEPKİLERİN DURUMUNA GÖRE YAKINDA DEĞERLENDİRME YAPAR BAKARKİ CAMİANIN ÇOĞUNLUĞU BU İHANET PROJESİNE DESTEK VERMİYO ÇIKAR BAŞBAKAN KÜRSÜYE BEDELLİŞDE3N TOPLANAN PARALARIN BİR BÖLÜMÜNÜ ŞEHİT VE GAZİLERE VERİMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPIYORUZ DER ONDAN SONRA BAZI ŞUBE BAŞKANLARIM BAŞLARLAR SATIŞ YAPMAYA BAKIN BİZ AÇILIMA DESTEK VERDİK VE KARŞILIĞINI ALIYORUZ BU İŞLER BÖYLE YÜRÜR HER İNSANIN ZAFİYETLERİ VARDIR BAKALIM HAYIRLISI OLSUN ONUR PARAYLA PILLA SATILMIYOR SATILIYORSA DA BEN ADRESNİ BİLMİYORUM BİLSEM BAZI ARKADAŞLARA VERİRİM GİTSİNDE BU SÜREÇTE KAYBETTİKLERİ ONURU ALSINLAR TIPKI İSKOÇYADA 1 METRE TOPRAK ALANLARA LEYDİLİK ÜNAVANI SATILIR GİBİ VE ** BEDELLİ KANUNUNDAN YARALANANLARADA DİYORUM Kİ NE GEREĞİ VARDI VERDİĞİNİZ PARALAR SİZİN İSTEDİĞİNİZ GİBİ ŞEHİT VE GAZİLERE VERİLMEDİ YA NE OLDU SURİYELİ TERÖRİSTLERE HARCANMAYA BAŞLADI YAZIK BU MASRAFA NE GEREK VARDI BE MADEM BU KADAR ASKERLİKTEN SOĞUDUNUZ 10 BİNLİRA VERİP AMELİYATLA CİNSİYET DEĞİŞTİRSEYDİNİZYA HEM 20 BİN LİRADA CEBİNİZDE KALMIŞ OLURDU DEĞİLMİ

21 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

Gazi Necmi - 2013-01-14 22:05:55 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Arkadaşlar Gaziler ve Şehit Aileleri maalesef kullanıldık. Bizleri kullanarak şu anda PKK elebaşısına tv verdi başbakan ayrıca Bülent Arınç'ın açıklamaları cabası olmakta. Genel Başkan Taner Uran da beklemektedir. Bu camia maalesef en tepeden dernek başkanlarımızda kullanılarak maalesef kullanılmaktadır. Bir oyun içerisindeyiz sanırım bu hoşuma gitmemektedir zor günler yaşanmaktadır ve bu camia bir an evvel sesini çıkartmak zorundadır.. Artık dernek başkanları varsa adam gibi adam baş kaldırır ve organize eder gazileri ve şehit ailelerini.. Satıldık maalesef başta Sayın Başbakan bizleri sildi düşürdü gözden manevi olarak zarar verdiler vermeye devam edilmektedir. Kaldı ki Bedelli paralarını devlet Maliye kaynak bulmadığından sanırım kullanıyorlar bizlere yalanlar dolanlar ile sakal yerine konulmaktayız sagolsun dernekler genel merkez buna destek verir gibi açıklamalar yapmaktadır. Bizleri isimlerimizi kullanarak kimse destek vermesin sadece.. Oylama yapılsın BAKALIM kaç gazi şehit ailesi ne düşünüyor on göre açıklamalar yapılsın.. Bedelli askerlik paralarının ödenmesi içinde kimse uğraşmıyor destekler veriliyor bu iş çığırından çıktı yazıklar olsun bizleri aptal yerine koyan bizlerin desteklememesine rağmen yapılan açıklamalar çok çirkindir.. Hükümet istediğini yapmaktanhür general sanırım kimse de siz ne yapıyorsunuz diyememektedir.. Gazileri ve Şehit aileleri sadece kullanılıyoruz bizleri kullananlara yazıklar olsun sadece iş birliği kim yapıyorsa allahından bulsun haklarımız haram olsun..

24 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım