Bu haber 26 Kasım 2012, Pazartesi 10:46 tarihinde eklendi. 5684 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Chp'li Özel Başbakan'a Muharip Gazileri Sordu

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, muharip gazilerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı.
Chp'li Özel Başbakan'a Muharip Gazileri Sordu
Özel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Türkiye'de İstiklal savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı'nda muharip gazi olmuş yaklaşık 37 bin vatandaşın bulunduğunu belirterek, 1005 sayılı Kanuna tabi olan 60-90 yaş arasındaki bu gazilerin maddi ve manevi yoksulluk içinde olduklarını belirtti.

 

Savaştan yara almadan sağ dönen askerler olan muharip gazilerin de malul gazilerin sahip olduğu bazı haklardan yararlanmaları yönünde talepleri olduğunu kaydeden Özel, ilgili kanunda yapılan değişiklikle "şeref aylığı" bağlanan muharip gaziler arasında herhangi bir sosyal güvenliği olanlar ve olmayanlar şeklinde ayrım yapılarak vatana hizmet kriterlerinin göz ardı edildiğini ve farklı "şeref" derecelerinin uygulanmasına geçildiğini kaydetti. Özel, "Oysaki İstiklal Harbi, Kore Harbi ve Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan tüm gazilerimiz devlet için aynı fedakarlık ve cesaretle canlarını savaşmışlardır. Ancak bu yasa ile muharip gazilerimizin şeref aylıkları arasında fark oluşmuş ve ortaya çıkan bu farklılık söz konusu aylığın bağlanma amacına da ters düşmüştür" dedi. Özel, Başbakan Erdoğan'a "5595 sayılı Kanunla sosyal güvencesi olan ve olmayan şeklinde bir ayrımla verilen "şeref aylığı' ödemesinde yeniden herhangi bir ayrım olmadan düzenleme yapılması düşünülmekte midir? Bu yönde bir çalışma yapılmakta mıdır? 3713 sayılı Kanuna tabi olan şehit yakınlarına ve malul gazilere yönelik uygulanan faizsiz konut kredisi imkanından muharip gazilerimizin de yararlanması hususunda bir çalışma yapılmakta mıdır? Muharip gazilerimizin ailelerine istihdam olanaklarının kolaylaştırılması yönünde bir çalışma yapılmakta mıdır?" diye sordu.

 

Kaynak:http://www.sondakika.com/haber/haber-chp-li-ozel-basbakan-a-muharip-gazileri-sordu-4120450/

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
ahmet - 2013-07-30 08:02:37 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
muharip gazi çocuklarına neden iş hakkı verilmedi gazi yerine koymuyorlarmı

11 kişi beğendi 1 kişi beğenmedi

ahmet ide - 2013-07-05 19:08:54 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
ben bir kıbrıs gazisi olarak aslında ne yazacagımıda bilmiyorum bu ülkede akp gazi olarak görmedigi biz kıbrıs ve kore gazilerine ayda on lira zam yapmış bizkıbrıs gazilerini hükümetimiz mahcup etti... ama koy korucularına mahalle ve koy muhtarlarına yüzde seksen zam yapıyor yazıklar olsun bu ülkede mahalle muhtarları ve koy korucuları kadar kıymetimiz yokmuş saygılarımla gazi kardeşlerim

16 kişi beğendi 1 kişi beğenmedi

Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım